Achieving Remarkable Feats…
Achievements

Salwanians participate in various competitions organized at regional, national and international levels every year and bring laurels to the school.

Project SEARCH Appreciation Award : A Teri – Tetrapak Initiative

15 students attended the Brojan Ceremony as part ofthe Project Search – a TERI Tetrapak Initiative on 7th December 2016 at India Habitat Centre. The school received the Appreciation Award for outstanding performance in Project SEARCH. The aim of the session was to create awareness on waste management and environmental conservation.

Sports Events
CHAMPIONSHIP/TOURNAMENT EVENT NAME OF THE STUDENT POSITION
Open All India School Taekwondo Championship held at Thyagraj Stadium, New Delhi on 5th November 2016
Taekwondo
YashTanwar (VII C)
First
Gaurav Joliya (VII E)
Second
Priyank (VII B)
Second
Aksh Verma (VII C)
Second
CBSE National Athletic Meet held at Gujarat Public School, Vadodra and Manjalpur Sports Complex from 26th-30th December 2016 100 M Race Subhadip Bag (XII C) Second
CBSE Cluster Athletics Championship held on 15th and 16th November 2016 at Model Town Stadium Shot Put Suchika Kaul (X B) First
100 M Race Subhadip Bag (XII C) First
Discuss Throw Suchika Kaul (X B) Second
SGFI School Nationals held at Aurangabad on 15th and 16th February 2017 Futsal Rasmeet Singh Bhugra (XI C) Third
Zonal Athletic Meet

The Zonal Athletic Meet delivered a stalwart pedestal for the students of our school bagged several prizes and won accolades for the school. The roll of honours is listed as follows :

Group Category :
Game
Venue
Category
Position
Chess
Bal Bharti Public School, Ganga Ram Hospital Marg
Sub – Junior
Second
Junior
Third
Volleyball
Salwan Girls School
Junior (Girls)
Second

The Individual Category of Zonal Athletic Meet was held at D.I. Khan School, New Rajendra Nagar. The following athletes came back with laurels :

S.No.
Names Category Event POSITION
1
Kashish Sub-junior girls Shot Put
Third
2
Dhruv Garg Junior Boys 200mtr
Third

3

Shivam Pandey

Sub-Junior Boys

4x100mtr Relay

Third

4

Rishi Jain

Sub-Junior Boys

4x100mtr Relay

Third

5

Shivam Badoliya

Sub-Junior Boys

4x100mtr Relay

Third

6

Dhruv Garg

Sub-Junior Boys

4x100mtr Relay

Third

7

Upasna

Primary

Ball Roll Race

Third

8

Siddharth

Primary

Sack Race

Second

9

Nakul

Primary

Skipping Race

Third

10

Vanshika

Primary

80 MtrFlat Race

Second

11

Vanshika

Primary

Long Jump

Third

Zonal Athletic Meet 2016

Zonal Athletic Meet for Primary Schools was organized at D.I. Khan School, New Rajendra Nagar on 26th October 2016. Students from schools under Zone-28 participated in the event. Fifteen students from Classes I to V participated in different races as per their age categories. All the participants from our school won medals (Seven Gold, Seven Silver & One Bronze). Young Salwanians from the Primary Wing bagged the maximum number of medals and received the much-coveted Championship Trophy.

The Proud Achievers
Name of the Event Name of the Student
Class
Position Secured

Ball Roll Race

Ayush Kumar
Komal                           
Manthan Ratawal      
Anshika

I D
I A
I B

First
First
Second
Second

Hopping Race

Jai Singh Chauhan
Kashvi Kumar             

II C
II- D

First
First 

Sack Race

B Bhalanetra              
Arav Kakkar               

III C
III D

First
Third

Skipping Race

Krish Kumar               
Achint Kaur                

IV A
IV B

First
Second

Relay Race

Bilas Kalra                  
Krish Kumar                 
Krrish Arora                
Ishit Gera                   

IV D
IV A
V D
V C

Second

         
  1.  

Sparsh Bansal
Mrigansh Mathur
Yashas Pessi
Tejas Pessi

Zonal Chess Championship organized by DOE

U-19 Boys

First

2. 

Siddharth Kumar

32nd Delhi State Shooting Championship

Jr. Men

Bronze

3.

Shubhdip Bag
Suchika Kaul

Summer Athletic Meet

U-17, Shotput
U-19, 400 M              
U-19, 200 M
Jr. Men, 100 M
Jr. Men, 200 M

Gold
Gold
Gold
Silver
Silver

4.

Suchika Kaul

Delhi State Athletic Meet

U-17, Shotput

Silver

5.

Subhadip Bag

DOC Zonal Athletic Meet

100m
200m
400m
4x100m Relay

First
First
First
First

6.

Anshul Singh

DOC Zonal Athletic Meet

Long Jump
200m
400m
4x100m Relay

Second
Third
Third
First

7.

Ahmed Zain Faizee

DOC Zonal Athletic Meet

1500m
800m
4x100m Relay

Second
Third
First

8.

Vishal  Bhalla

DOC Zonal Athletic Meet

Discus Throw

First

9.

Aman Satija

DOC Zonal Athletic Meet

4x100 Relay

First

10.

Rasmeet S Bhugra

DOC Zonal Athletic Meet

3000m

Second

11. 

Rasmeet S Bhugra

DOC Zonal Athletic Meet

400m
4x100m Relay

Third
First

12.

Nav Prakesh  S Teji

DOC Zonal Athletic Meet

4x100mrelay

First

13. 

Mayank Dhyani

DOC Zonal Athletic Meet

Discus

First

14.

Ekamjyot .S. Nalwa

DOC Zonal Athletic Meet

Long Jump
100m
100m

Second
Second
First

15.

Umang

DOC Zonal Athletic Meet

4x100m

First

16. 

Gurvansh S Batra

DOC Zonal Athletic Meet

Shot Put

Second

17.

Madhur Nagrath

DOC Zonal Athletic Meet

Discus

Second

18.

Dhruv Khokar

DOC Zonal Athletic Meet

Triple Jump
Triple Jump

 Third
First

19.

Mudit Markan

Doc Zonal Athletic Meet

4x100m Relay

First

20.

Swayam Sethi

DOC Zonal Athletic Meet

100m

Second

21.

Suchika Kaul

DOC Zonal Athletic Meet

Shot Put

First

22.

Suchika Kaul

DOC Zonal Athletic Meet

Discus

First

23.

Prabhneet Kaur

DOC Zonal Athletic Meet

Discus

First

24.

Nandika Monga

DOC Zonal Athletic Meet

Shot Put
Shot Put

Third
Second

25.

Sukleen Kaur

DOC Zonal Athletic Meet

Shot Out
Discus

Second
First

26.

Prakhar Bhardwaj

CBSE Central Zone Taekwondo Championship

Taekwondo

Second